مجتمع تحقيقاتي - توليدي كرج

 

تاريخچه مجتمع توليدي- تحقيقاتي:

   افزايش جمعيت کشور و برتري طب پيشگيري بر طب درمان از يک سو، و گسترش فعاليت هاي توليدي تحقيقاتي از سوي ديگر، مسئولان وقت وزارت بهداشت و انستيتو پاستور ايران را بر آن داشت تا در سال 1349 زميني به وسعت 18 هکتار را در  کيلومتر 25 بزرگراه تهران کرج، براي تاسيس مرکز توليدي تحقيقاتي در نظر بگيرند. به دلايل مختلف انجام اين امر مدتي به تاخير افتاد تا در سال1367 پس از تکميل 4 واحد ساختماني و تاسيسات و به همت رياست محترم وقت انستيتو، جناب آقاي دکتر احمد ميلاني نيا اين مجتمع آماده بهره برداري شد و در27 اسفند ماه همان سال توسط حضرت آيت الله خامنه اي افتتاح و فعاليت خود را آغاز نمود.

   مجتمع در فضايي مناسب و به دور ازآلودگي شهري، در زمينه توليد فرآورده هاي بيولوژيك، محلول هاي تزريقي و پرورش حيوانات آزمايشگاهي فعاليت دارد. توليد، تحقيق و آموزش در اين مجتمع، جملگي در راستاي رفع نيازهاي بهداشتي کشور و جلوگيري از واردات فرآورده هاي ياد شده مي باشد.

 

بخش هاي مختلف توليدي تحقيقاتي مجتمع به قرار زير است:  

  1. بخش ب ث ژ
  2. بخش فرآورده هاي نوتركيب (هپاتیت ب)
  3. بخش تهيه محلول هاي تزريقي
  4. بخش تولید آنتي ژن
  5. بخش واکسن هاي ويروسي
  6. بخش علوم حيوانات آزمايشگاهي
  7. بخش کنترل کيفيت
  8. بخش تضمين کيفيت

 

دركنار بخش هاي مذكور، قسمت ها و واحد هاي پشتيباني و اداري مختلفي مشغول به فعاليت مي باشند:

 معاونت توسعه و برنامه ريزي ،مديريت بازرگاني ،امور اداري و مالي ، مديريت پشتيباني ( شامل انبار مركزي،خدمات،نقليه، مهد كودك،سلف سرويس،فضاي سبز) ،مديريت فني و مهندسي،دفتر ارزيابي و بهبود روش ها، حراست، دبيرخانه ،درمانگاه ،امور ايثار گران، روابط عمومي، پايگاه مقاومت بسيج، تربيت بدني و رفاه.  متراژ کل مجتمع 18 هکتارمي باشد. در سال 1383 سوخت مجتمع از گازوئيل به گاز طبيعي تبديل شد و همچنين فعاليت هاي ارزنده اي در جهت توسعه فضاي سبز ، دفع بهداشتي زباله و فاضلاب صورت گرفت. اين کوشش ها منجر به دريافت لوح تقدير صنعت سبز از سازمان حفاظت محيط زيست در سال 1383 گرديد.  با اينكه توسعه و پيشرفت مجتمع کاملاً محسوس است، اما مجتمع از پتانسيل هاي به مراتب بالاتري در زمينه توليد و تحقيق برخوردار مي باشد. بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته در زمينه هاي مختلف توليدي، پيش بيني مي شود در چند سال آينده اين مرکز به يکي از بزرگ ترين و پيشرفته ترين موسسات توليدي و تحقيقاتي در خاور ميانه تبديل شود. کليه محصولات مجتمع طبق استاندارد هاي بين المللي توليد وکنترل مي گردد و از اين رو محصولات آن قابل عرضه در بازار هاي جهاني هستند.