نام محصول: محلول تزریقی سدیم کلراید 5 %

 

 شکل دارویی: ویال 50 میلی­لیتری سدیم کلراید 5% برای انفوزیون وریدی، تک­دوز

 

 دسته دارویی: جایگزین الکترولیت

 

موارد مصرف:

محلول تزریقی سدیم کلراید 5% در موارد نیاز به سدیم کلراید به عنوان جایگزین الکترولیت استفاده می­شود. این فرآورده هایپرتونیک است و در مواردی چون هایپوناترمی، هایپوکلرمی،نارسایی قلبی و کلیوی اندیکاسیون دارد.اسمولاریته این محلولmOsmol/L1711 است و هر یک لیتر این فرآورده حاوی mEq855 سدیم وmEq 855 کلراید است.

 موارد منع مصرف:

هایپرناترمی، سندروم احتباس مایعات و به طور کلی در مواردی که تجویز سدیم کلراید از لحاظ بالینی زیان­ آور باشد. همچنین در مواردی که غلظت سرمی سدیم کلراید فقط اندکی کاهش یافته است، نباید از محلول هایپرتونیک سدیم کلراید 5% استفاده کرد. در این موارد نرمال سالین انتخاب اول است.

 مصرف در زمان بارداری:

اطلاعات و شواهد کافی در مورد مصرف این فرآورده در بارداری و شیردهی موجود نیست (گروه C) و فقط با نظر پزشک متخصص برای این گروه تجویز و تزریق می­ شود.

هشدارها:

برای جلوگیری از ادم ریوی، درد و التهاب در موضع، تزریق این فرآورده باید به آرامی صورت گیرد.

موارد احتیاط:

در موارد سیروز کبدی،پره اکلامپسی، نارسایی احتقانی قلب، سندروم نفروتیک حاد، نارسایی حاد کلیوی و ایسکمی قلب با احتیاط مصرف شود. در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیمارانی که داروهای احتباس ­کننده سدیم (مثل کورتیکواستروئیدها و کورتیکوتروپین ­ها)مصرف می­ کنند و دچار ادم ناشی از احتباس سدیم هستند و همچنین بیمارانی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و لیتیوم مصرف می ­کنند، سدیم کلراید باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخلات دارویی:

این فرآورده با داروهای دانترولن، آمفوتریسین، آمیودارون، مایکوفنولات و فیلگراستیم ناسازگار است. محلول سدیم کلراید 5% با اکثر داروها مانند دکستروز 5 و 10%، دکستروز سالین، رینگر و رینگرلاکتات سازگار است. برای کاهش خطر ناسازگاری­ های شیمیایی بین محلول سدیم کلراید و داروهای دیگر پس از مخلوط کردن و تهیه فرآورده نهایی قبل و در حین تزریق، دارو را از لحاظ کدورت و رسوب بررسی کنید.

دوزاژ و طریقه مصرف:

دوز سدیم کلراید بستگی به سن، وزن، شرایط بیمار و وضعیت اسید-باز،الکترولیت­ها و مایعات بدن دارد. ماکزیمم دوز محلول تزریقی سدیم کلراید5 درصد، 100 میلی­لیتر در ساعت است که به شکل IV تزریق می­شود. پس از مصرف این مقدار از دارو، باید غلظت الکترولیت­های سرم بیمار به ویژهکلر و بیکربنات بررسی شده و در صورت نیاز دوباره تجویز شود. برای انفوزیون این دارو، نیازی به رقیق کردن نیست ولی سرعت تزریق نباید ازmL 100 در ساعت بیشتر باشد و تزریق باید از طریق ورید بزرگ و با دقت کامل انجام شود.

عوارض جانبی:

از آنجایی که که سدیم کلراید یکی از املاح طبیعی موجود در بدن است، عوارض آن فقط مربوط به نامتناسب بودن (افزایش یا کاهش) غلظت آندر بدن است. انفوزیون مقادیر زیاد سدیم کلراید 5 درصد ممکن است باعث افزایش غلظت سدیم در خون Hypernatremia)) شودکه متعاقب آن باعث از دست دادن یون بیکربنات و اسیدوز می شود. مصرف زیاد سدیم کلراید 5 درصد نیز ممکن است منجر به کاهش غلظت پتاسیم سرم (Hypokalemia) شود.

 فارماکوکینتیک:

دفع اولیه آن کلیوی است. نیمه این فرآورده نامشخص است.


شرایط نگهداری:

در دمای کمتر از 30 درجه سانتی­گراد نگهداری و از یخ­زدگی محافظت گردد. محلول شفاف، بی رنگ و فاقد ذرات معلق است، در غیر این صورت از مصرف آن خودداری شود. محلول باید بلافاصله پس از باز کردن ویال مصرف گردد و باقیمانده را پس از مصرف دور بریزید.

 

بسته ­بندی:

هر جعبه حاوی 50 عدد ویال 50 میلی­ لیتری می­باشد.