فناوری اطلاعات مجتمع

 

مفهوم فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات تلفیقی از دستاوردهای مخابراتی، روش‌ها و راهکارهای حل مسئله و توانایی‌ راهبری با استفاده از دانش کامپیوتری است. فناوری اطلاعات (IT) شامل موضوعات مربوط به مباحث پیشرفته علوم و فناوری کامپیوتری، طراحی کامپیوتری، پیاده‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی و کاربردهای آن است.

به طور کلی IT شاخه‌ای از فناوری است که با استفاده از سخت‌افزارها، نرم‌افزار و شبکه افزار مطالعه و کاربرد داده و پردازش آن را در زمینه‌های: ذخیره‌سازی، پردازش، انتقال، مدیریت و کنترل امکان‌پذیر می‌کند.

 

ویژگی‌های فناوری اطلاعات

  1. ماده اولیه آن اطلاعات است
  2. موتور محرکه آن کامپیوتر است
  3. محدود به موقعیت مکانی نیست
  4. تأثیر مخرب زیست محیطی ندارد
  5. محصول‌های نهایی آن محصولی تجریدی (غیر قابل تجسم) است

 

فناوری اطلاعات IT در مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران

IT در این مؤسسه از 3 بخش زیر تشکیل شده است:

 

شبکه : 

بخش شبکه کامپیوتری، وظیفه ارتباط با اینترنت و ایجاد محیط لازم برای عملکرد شبکه اطلاع‌رسانی داخلی و نگهداری مکان‌های وب انستیتو پاستور در اینترنت را برعهده دارد. ارتباط شبکه انستیتو با اینترنت از طریق دو خط HDSL با پهنای باند 266KBS و ماهواره با پهنای باند بالقوه 2 مگابیت در ثانیه و ارسال  4 مگابیت در ثانیه دریافت و بالفعل 128 بیت بر ثانیه ارسال و 512 بیت بر ثانیه دریافت را دارد. نقاط تماس با اینترنت مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات (IDM) و امور دیتای شرکت مخابرات (IPN) و شرکت ایده نگار است.

 

طراحی و برنامه‌نویسی وب :

این بخش آماده‌سازی برنامه‌های کامپیوتری مورد نیاز برای ایجاد بانک‌های اطلاعاتی سیستم‌های جستجو و ... همچنین تهیه وب سایت است. که می‌توان به طراحی سایت اینترنتی مؤسسه اشاره کرد.

 

خدمات سخت‌افزار و نرم افزار :

بخش سخت افزار و نرم افزار، که رفع هر گونه اختلالات سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتری موجود، نصب قطعات سخت‌افزاری جدید و ... برعهده این بخش است. و همچنین در قسمت نرم‌افزاری ورود اطلاعات بانک‌های اطلاعاتی و رفع مشکلات نرم‌افزاری را شامل می‌شود.