نام محصول: محلول تزریقی لیدوکائین هیدروکلراید 2%

 

مشخصات دارو: ویال 50 میلی­لیتر با غلظت 2%  همراه با ماده نگهدارنده

 

دسته دارویی: بی حس کننده موضعی

 

موارد مصرف:

به عنوان بی حس کننده موضعی در جراحی­ های کوچک و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می­ گیرد.

 

ر فقط از راه­های تزریق داخل جلدی Intradermal)) یا زیر پوستی ((Subcutaneous و زیر مخاطی ((Submucosal استفاده می­شود.

 

موارد منع مصرف:

در موارد ازدیاد حساسیت ((Hypersensitivityبه بی حس کننده­ های موضعی آمیدی و همچنین حساسیت به پارابن ­ها، باید از مصرف این دارو خودداری کرد.  

 

مصرف در زمان بارداری و شیردهی:

از نظر مصرف در بارداری لیدوکائین جزو گروه Bمی ­باشد. به مقدار کم در شیر ترشح می­ گردد و انتقال به نوزاد از طریق شیر بسیار ناچیز می­ باشد.

 

هشدارها:

توجه کنید که این محصول به دلیل دارا بودن ماده محافظ (متیل پارابن) مطلقا نباید به صورت تزریق وریدی ((IV، تزریق داخل عضلانی IM))، تزریق داخل نخاعی (Spinal) و تزریق خارج سخت­شام ه­ای ((Epidural و تزریق Caudal استفاده شود.

 

موارد احتیاط:

همواره هنگام استفاده از این دارو، باید تجهیزات و داروهای مورد نیاز در احیاء در دسترس باشد. دارو را به آهستگی تزریق کنید و چندین بار عمل آسپیراسیون را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که دارو در عروق تزریق نشود.

واکنش هایپرترمی بدخیم فامیلی در پی مصرف برخی از القاکننده ­های بی حسی آمیدی در افراد مستعد دیده شده است. در صورت مشاهده عوارضی از قبیل افزایش ضربان قلب، افزایش سرعت تنفس، ناپایداری فشار خون و اسیدوز متابولیک که منجر به افزایش دمای بدن می­شود مصرف دارو قطع گردد و اقدامات درمانی و احیایی لازم صورت گیرد.

 

دوز دارو:

بسته به موارد مصرف و محل تزریق، دوز دارو متفاوت است اما حداکثر دوز مجاز لیدوکایین در بالغین  mg/kg4/5 می­باشد که در افراد سالمند و اطفال دوز دارو باید کاهش داده شود. دوز حداکثر در بالغین (حدود mg 300) معادل 15 سی­سی محلول 2% می ­باشد. غلظت ویال لیدوکایین 2% معادلmg/mL  20 می­ باشد. برای تنظیم غلظت می­توان از سدیم کلراید 0/9 درصد استفاده نمود.

 

فارماکوکینتیک:

به سرعت از محل تزریق جذب شده و شروع اثر آن بسیار سریع (بین 4-2 دقیقه) می ­باشد. متابولیسم آن عمدتا کبدی است و متابولیت آن از طریق ادرار دفع می ­گردد.

 

عوارض جانبی:

عوارض جانبی این دارو معمولا به دلیل افزایش غلظت سرمی دارو ناشی از تزریق غیر عمدی داخل وریدی، دوز بالا، سرعت زیاد تزریق، دفع کند دارو از بدن و یا تزریق در نواحی پر عروق می باشد. این افزایش غلظت سرمی باعث عوارض مغزی CNS)) و قلبی عروقی می ­شود. عوارض مغزی شامل تحریک CNS می ­باشد که در حالت شدید به اشکال مختلف مانند تشویش، منگی، اختلال شعور، بی قراری، عدم تعادل، گیجی، لرزش، تاری دید و تشنج بروز می­ کند که در صورت عدم درمان به کاهش فعالیت مغز و اعصاب منجر می­ گردد و باعث بی­هوشی و توقف تنفس می­ شود.

دوز بالای این دارو در خون باعث مهار سیستم قلبی_عروقی نیز می­ گردد و علائم آن شامل کاهش سرعت و قدرت ضربان قلب، کاهش فشار خون و در نهایت ایست قلبی می­ باشد.

عوارض خفیف دیگر شامل سوزش در محل تزریق، ندرتا درد و تورم و التهاب در محل تزریق می ­باشد. واکنش ­های افزایش حساسیت بسیار نادر هستند و دارای علائمی مانند واکنش ­های پوستی، ادم و در حالت شدید آسم و شوک آنافیلاکتیک می­ باشند.

 شرایط نگهداری:

دور از نور و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی­گراد نگهداری و از یخ­زدگی محاظفت شود. محلول شفاف، بی رنگ و فاقد ذرات معلق می­باشد، در غیر این صورت از مصرف آن خودداری گردد.

 بسته­ بندی:

هر جعبه حاوی 50 عدد ویال 50 میلی­لیتری می­باشد.