Rabivet PII

 

 واکسن Rabivet PII ربی وت پی آی آی (واکسن غیرفعال هاری حیوانی) از طریق کشت سلولی در بخش واکسن­های ویروسی در انستیتو پاستور ایران تولید می شود. این واکسن یک سوسپانسیون تزریقی ویروس غیرفعال هاری است که از سویه پاستور PV2061 تهیه شده است. این ویروس از رده سلولی  BHK-21 C13 آلوده جمع آوری شده، با اولترافیلتراسیون تغلیظ شده و توسط بتا-پروپیولاکتون غیرفعال می شود.

نام عمومی:

واکسن غیرفعال هاری حیوانی، کشت سلولی.

نام تجاری:

Rabivet PII

شکل دارویی:

 سوسپانسیون تزریقی قرمز تا صورتی، حاوی ادجوانت (آل هیدروژل).

ویال تک دوز 1 میلی لیتر (بیشتر از 1 واحد بین‌المللی در میلی‌لیتر) و در آینده نزدیک ویال 5 دوز 5 میلی‌لیتر (بیشتر از 1 واحد بین‌المللی در میلی‌لیتر).

کیفی:

واکسن Rabivet PII حاوی آنتی ژن های ویروس هاری در DMEM مایع (Dulbecco's Modified Eagle's Medium) است که بر روی هیدروکسید آلومینیوم جذب شده، با تیومرسال حفظ شده و با BSA (سرم آلبومین گاوی) تثبیت شده است.

روش مصرف

دوز معمول اولین واکسیناسیون بعد از 3-4 ماهگی (زمانی که سطح آنتی بادی مادر کاهش یافته) انجام می شود و واکسن به عنوان یک یادآور (بوستر) سالانه تزریق می شود.واکسن باید قبل از تزریق به آرامی تکان داده شود و از طریق تزریق عضلانی (IM) تجویز شود.

لازم به ذکر است، واکسیناسیون با توجه به برنامه واکسیناسیون دام مورد نظر و بر اساس پروتکل های سازمان دامپزشکی کشور و تحت نظر دامپزشک انجام می­گیرد.

 عوارض جانبی

در برخی موارد محدود، احتمال تورم خفیف در محل تزریق وجود دارد که معمولاً طی چند روز خود به خود برطرف می شود. بعد از واکسیناسیون دمای بدن تغییر نمی کند.

هشدارها

دور از دسترس کودکان، افراد ناآگاه و حیوانات نگهداری شود.

فقط حیوانات سالم را واکسینه کنید تا بهترین پاسخ ایمنی ممکن را به دست آورید.

مشخصات بسته‌بندی

بسته بندی اولیه:

تک دوز: ویال شیشه ای 2R (تیپ I)، سرپوش لاستیکی بوروموبوتیل 13 میلی متری.

بسته بندی ثانویه:

تک دوز: کلاه آلومینیومی Flip-Top 13 میلی متری، برچسب مخصوص، جعبه متوسط بهمراه تقسیم کننده و بروشور.

اندازه بسته

هر جعبه حاوی 25 ویال است.

مشخصات بالینی

هاری یک عفونت جدی مغز و سیستم عصبی مرکزی است. در حیوانات اهلی نادر است، اما زمانی که به آنها منتقل می شود، معمولاً به دلیل گاز گرفتگی توسط یک حیوان وحشی (اغلب روباه، خفاش و سگ های ولگرد)، که به این بیماری مبتلا شده است، می­باشد. بدین صورت که ذرات ویروس عفونی در بزاق حیوان آلوده وجود دارد و پس از گزش، ویروس به بدن حیوان منتقل می شود و در سلول های ماهیچه ها و رشته های عصبی تکثیر می گردد و در نهایت به سیستم عصبی مرکزی می رود. این ویروس بلافاصله به قدرت کامل نمی رسد و ممکن است 4 هفته طول بکشد تا ایجاد شود. با این حال، هنگامی که حیوان به نقطه ای می رسد که علائم آشکار می شود، ویروس به سرعت گسترش می یابد و می تواند مرگ دردناک به سرعت در عرض 10 روز رخ دهد.

انجام واکسیناسیون ضد هاری حیوانات، باعث می­شود حفاظت حیوانات و به طور غیرمستقیم انسان را ممکن سازد تا نسبت به ابتلا به بیماری هاری و بدنبال آن از مرگ سریع وحشتناک با علائم دردناک و ناتوان کننده  جلوگیری شود.

اولین واکسیناسیون حیوانات با یک نوبت واکسن از 3 ماهگی توصیه می شود. برای به دست آوردن یک محافظت دائمی، دوز تقویت کننده یک بار در سال ضروری است.

جابجایی بین‌المللی حیوان

مقامات و مسئولین ملی وارد کننده باید گواهی دامپزشکی بین‌المللی را بر اساس (استانداردهای بین‌المللی OIE ) درخواست کنند که نشان دهد حیوان در زمان حمل:  - فاقدعلائم هاری - دارای مدارک شناسایی واکسینه بودن یا واکسیناسیون مجدداً - پاسخ مثبت آزمایش سرولوژیکی می­باشد.

عمر قفسه‌ای

یک سال پس از تاریخ تولید (در دمای 2 تا 8 درجه سانتی‌گراد).

شرایط نگهداری

بین 2 و 8 درجه سانتی‌گراد (در یخچال) نگهداری شود.

منجمد نشود.

از نور محافظت کنید.